طی چند سال اخیر باشگاه های ورزشی دولتی کشور که بیش از ۷۰ درصد فعالیت های آنها را فوتبال تشکیل می دهد، بنا به حکم قانونی در تبصره ۷ بودجه سال ۱۳۸۲ مبنی بر اجازه هزینه یک درصد اعتبارات دستگاه ها و شرکت ها در جهت ورزش رونق فراوانی یافته اند که به تبع آن بسیاری از شرکت های دولتی مانند سایپا، ایران خودرو، مس کرمان، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان، برق شیراز و …..باشگاه هایی را از محل این یک درصد بنا نهاده اند.با توجه به اینکه بیشتر باشگاه های ورزشی کشور به نوعی توسط سازمان ها و ارگان های دولتی و بعضا بخش خصوصی تامین مالی می شوند و درآمد زایی اندکی دارند، هزینه های غیرواقعی برای خرید بازیکنان در ایران برای عده ای قابل تامل است، ضمن اینکه در حیطه ی قراردادهای بازیکنان حرفه ای و نقل و انتقالات بازیکنان فوتبال نیز اختلاف چشمگیری بین لیگ فوتبال ایران و سایر کشورها وجود دارد. در حاضر در لیگ حرفه ای ایران، بازیکن حرفه ای و قرارداد حرفه ای به روشنی تعریف نشده است.

 

 

سپاهان

اختلاف نظر و چانه زنی برای تعیین دستمزد یا مبلغ قرارداد ورزشکاران از موضوعات بحث برانگیز است و طی سال های اخیر و با جهت گیری به سمت حرفه ای شدن ورزشکاران، بروز و ظهور بیشتری نسبت به سال های قبل یافته است. در حالی که مبالغ زیادی برای خرید بازیکنان در فوتبال هزینه می شود، سازمان لیگ فوتبال کشور ضعف های بسیاری در زمینه کمبود بودجه و مشکلات مالی دارد. مدیران دولتی که دغدغه زیادی در زمینه سود و زیان بنگاه تحت مدیریت خود ندارند، تمایل ندارند در برابر این فشارها مقاومت چندانی نشان دهند و سقفی برای این قراردادها رعایت کنند، اما مشکل ناشی از آن است که این دستمزدها از منابع عمومی در اختیار دولت یا شرکت های دولتی پرداخت می شود و در صورت فاصله گرفتن آن با دستمزد اقشار دیگر، حساسیت و توجه عامه مردم بر آنها متمرکز شده و سوال برانگیز می شود.

 

قرارداد بازیکنان فوتبال لیگ برتر

تانارو (۲۰۰۵) در بررسی تعیین چارچوب قیمت گزاری ارزش بازیکنان فوتبال اظهار کرد ارزش یک بازیکن برای هر باشگاه فوتبال نسبت به ارزش وی در باشگاه های دیگر متفاوت است و به درآمد باشگاه و امتیازهای خلق شده توسط تیم بستگی دارد.

در تحقیق جالبی که باتر و همکاران در سال ۲۰۰۹ با عنوان محاسبه دستمزد بازیکنان در لیگ برتر فوتبال آلمان انجام دادند: متغیرهایی را برای محاسبه دستمزد بازیکنان فوتبال معرفی و عنوان کردند که نه تنها عملکرد گذشته و اخیر بازیکنان، بلکه محل تولد و توانایی های رهبری آنها بر مبلغ دستمزد تاثیرگذار است.

فاکتورهای قیمت گذاری بازیکنان فوتبال در ایران

در زمینه قیمت گذاری بازیکنان در فوتبال ایران ایزدیار و همکاران در سال ۱۳۹۵ فاکتورهای موثر بر قیمت گذاری بازیکنان فوتبال در لیگ برتر ایران را مشخص کردند که شامل: آمادگی جسمانی و تکنیکی و تاکتیکی، مقبولیت بازیکن، توجه رسانه ها و برند باشگاه است. اما سوالی که مطرح است در سال های اخیر چرا مدیران به آمادگی جسمانی و مهارتی بازیکنان توجه نمی کنند و بیشتر به مقبولیت و جریان های رسانه ای یک بازیکن در فصل نقل و انتقالات توجه دارند. به عبارت دیگر نتایج نشان می دهد که این شاخص در خرید و تعیین قیمت بازیکن تاثیر معناداری ندارد، در حالی که امروزه و در فوتبال حرفه ای جهان، یکی از مهمترین شاخص های بازیکنان میزان آمادگی آنان به لحاظ جسمانی است.

 

قرارداد بازیکن فوتبال

متاسفانه مدیرانی که هیچ شناختی از ورزش ندارند در راس کار قرار گرفته و به جای توجه به عوامل مهم در خرید بازیکن درگیر حواشی رسانه ها می گردند و با فشار رسانه ها مبالغ سنگینی صرف خرید بازیکنانی می کنند که خیلی از آنها حتی در یک بازی مورد استفاده قرار نمی گیرند. امید است با تحقیقات بیشتر در این زمینه اطلاعات بهتری را بتوان برای مدیران باشگاه ها و عوامل و دست اندرکاران باشگاه های فوتبال فراهم آوریم تا از صرف مبالغ هنگفت برای بازیکنان ناکارآمد جلوگیری به عمل آید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید