کشور فرانسه در سال ۲۰۰۸ با جذب ۷۹ میلیون توریست که بیشتر از جمعیت خود آن کشور است در رتبه اول جذب توریست جهان قرار گرفت و درآمد ارزی ۵۶ میلیارد دلار از این طریق کسب کرد. در ایالات متحده نیز صنعت توریسم یک صنعت ۱۰۴ میلیارد دلاری است و با ۸ و نیم میلیون رتبه اول اشتغال را در آن کشور داراست. تعداد گردشگران خارجی ترکیه نیز ار ۱۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۲ به طور خیره کننده ای به ۲۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ افزایش پیدا کرد که موجب کسب درآمد ۲۰ میلیارد دلاری شد.
گردشگری ورزشی که حاصل تلفیق دو صنعت گردشگری و ورزش است، منبعی سرشار از سود و درآمد است. گردشگری ورزشی تجارتی چند میلیون دلاری است که دارای سریعترین رشد یعنی نزدیک به ۴ و نیم تریلیون دلار در سطح جهان است .
اتحادیه گردشگری ورزشی کانادا گردشگری ورزشی را فعالیتی معرفی می کند که در آن افراد به منظور شرکت یا تماشای یک رویداد ورزشی و یا حضور در جذابیت های ورزشی یا جلسات تجاری-ورزشی به یک منطقه خاص جذب می شوند. باید اذعان داشت که مسابقات ورزشی، مهمترین نقش را در جذب گردشگر ورزشی دارند و آثار اقتصادی مهمی نیز برای کشور و منطقه میزبان به همراه دارند. بازی های المپیک و جام جهانی فوتبال نمونه بارز این رویدادهاست که تعداد زیادی گردشگر را جذب می کند. مثلا در جریان برگزاری مسابقات المپیک پکن ۲۰۰۸، حدود ۵۰۰ هزار توریست خارجی و ۲ و نیم میلیون توریست از خود چین وارد پکن شدند.

 

جام جهانی فوتبال
لی محقق توریسم با مطالعه آثار اقتصادی توریسم بین المللی در طول برگزاری المپیک پکن، چنین بیان می کند که چین در طول سي سال گذشته يك رشد بالاي اقتصادي را تجربه كرده و تحت فرايند انقلاب اقتصادي قرار داشته است كه المپيك پكن در صدر اين فرايند انقلاب اقتصادي از طريق افزايش هزينه كرد توريست ها و سرمايه گذاري در حوزه المپیک و زیرساخت های آن به شمار می رود. بر اساس داده های مرکز تحقیقات توریسم استرالیا، توریسم ورزشی تقریبا ۷ درصد کل مسافرت های دنیا را شامل می شود و رشد سریعی در دهه اخیر داشته است.
گردشگری ورزشی نقش موثری در افزایش تجارت و نیز توسعه اقتصادی از طریق عواملی همچون سیستم های حمل و نقل، تهیه کنندگان تجهیزات و لوازم، رستوران ها، خرده فروشی ها، مخابرات، بانکداری، افزایش میزان اشتغال و …دارد.
در آمد یونان در نتیجه مسابقات المپیک آتن ۲۰۰۲ از گردشگری ۱۲ میلیارد دلار بود. لی و تیلور (۲۰۰۵) با بررسی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ کره جنوبی، اعلام کردند که ۵۸ درصد از مجموع ورود گردشگران در طول برگزاری مسابقات به طور مستقیم یا غیرمستقیم از طریق این رویداد جذب شده بودند. آثار اقتصادی مسابقات جام جهانی فوتبال کره شامل ۱٫۳۵ میلیارد دلار بازده تولید، ۳۰۷ میلیون دلار درآمد و ۷۱۳ میلیون دلار ارزش افزوده بود. نتایج نشان داد هر توریست خارجی ۲۲۴۳ دلار تقریبا دو برابر هر گردشگر داخلی در طول این رویداد هزینه کرده است. از میان گروه های هزینه ای خدمات فرهنگی-تفریحی بیشترین سهم را به خود اختصاص می داد که معادل ۸۹۰ دلار به ازای هر نفر بود. برای جام جهانی فوتبال در آفریقا ده میلیون توریست برای گذراندن تعطیلات مسافرت کردند و حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد برای این کشور به ارمغان آورد.

 

جام جهانی 2010
نمونه مهم دیگر، رویداد مسابقات اتومبیل رانی فرمول یک است. این مسابقات از نظر جذب هوادار یک موفقیت کم نظیر محسوب می شود و اخیرا جزو ۳ رویداد پرتماشاگر دنیا قرار گرفته است. ۲ و نیم میلیارد بیننده برای ۱۷ مرحله مسابقات رقم شگفت انگیزی است. اگرچه این مسابقات هزینه این مسابقات بالا است ولی در آمد آن نیز بسیار قابل توجه است.
یکی از رویدادهای جالب در منطقه ی خاورمیانه مسابقات گلف ایر بحرین است که جهش بسیار خوبی در گردشگری این کشور داشته است. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۷ این مسابقات ۳۴۶ میلیون یورو درآمد نصیب کشور بحرین کرد. صنعت توریست در سال ۲۰۰۷ ۱۰ درصد اشتغال کشور بحرین بوده که رقم قابل توجهی است. به طور متوسط هر تماشاگر که بیشترین آنها از اروپا بوده اند-روزانه ۸۵۶ یورو در کشور بحرین هزینه کرده اند. این رویداد ورزشی برای شرکت هواپیمایی گلف ایر نیز جهش درآمدی به دنبال داشت. این شرکت اعلام کرد که در طول برگزاری مسابقات ۳۲۰۰۰ صندلی برای مسافران اروپایی، آسیایی و کشورهای گروه همکاری خلیج فارس فروخته است.

 

گردشگری ورزشی و فرمول یک
هرچند مسابقات المپيك، جام جهاني فوتبال، مسابقات قاره اي و فرمول يك، در صدر رويدادهاي جهان هستند، با اين حال، هر رويدادي چه كوچك و چه بزرگ آثار اقتصادي خود را بر منطقه و كشور وارد مي كند، مثلاً برگزاري مسابقات جهاني قايقراني سرعت نيز كه در سال ۲۰۰۹ و به مدت تنها چهار روز در كانادا برگزار شد، با جذب ۲۴۰۰ شرکت کننده و گردشگر، بالغ بر پانزده میلیون دلار به تولید ناخالص ملی آن کشور کمک کرد و با پشتیبانی از ۱۴۳ فرصت شغلی به میزان ۵ میلیون دلار در حقوق افراد شاغل تاثیر مثبت گذاشت.
با توجه به تأثير شگف انگيز رويدادهاي ورزشي در جذب گردشگر و به تبع آن فوايد اقتصادي اشاره شده، متأسفانه بايد اذعان داشت كه ايران، تاكنون در اين زمينه نتوانسته است از فرصت ها به خوبي استفاده كند. ايران با دارا بودن جذابيتهاي تاريخي و طبيعي در رده ده كشور برتر توريستي جهان قرار دارد، اما از نظر رده بندي جهاني توريسم، از نظر جذب توریست در رده های پایین قرار دارد . متوسط درآمد سالانه ۸۶۰ میلیون دلار از بازار ۵۵۰ میلیارد دلاری برای کشوری با این همه ظرفیت رقم بسیار ناچیزی است. ایران از نظر جذب توریست ورزشی جزو ۳۰ کشور برتر هم قرار ندارد . این در حالی است که ایران به دلیل تنوع آب و هوایی می تواند امکان برگزاری مسابقات و اردوهای بسیاری از تیم های آسیایی و اروپایی را داشته باشد.
امید است با تغییر سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی در روابط بین الملل بتوان بخش عظیمی از اقتصاد کشور را با جذب توریست فعال کرد و به راستی می توان کشور را فقط با درآمدهای حاصل از گردشگری و صنعت توریسم اداره کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید