کلاژن چیست؟ چگونه ساخته می شود و چه فوایدی دارد؟

حتماً بارها و بارها از زبان کارشناسان زیبایی، متخصصین پوست و یا حتی دوست‌تان شنیده‌اید که کلاژن برای سلامتی ضروری است. اما شاید به طور دقیق ندانید که کلاژن چیست و کلاژن چگونه ساخته می شود؟ کلاژن را امروزه تقریباً همه چیز می‌توانید پیدا کنید؛ از کرم‌ها و انواع لوازم آرایشی گرفته تا قرص‌ها. کلاژن مانند تمام پروتئین‌های بدن، در عضلات، پوست، خون، استخوان‌ها، غضروف‌ها و تاندون‌ها وجود دارد. ممکن است شما به چند دلیل به دنبال دریافت مقدار بیشتری از این پروتئین حیاتی باشید، زیرا:

کلاژن چیست؟ کلاژن واحد سازنده‌ای است که:

  • الاستیته‌ی پوست را تقویت می‌کند
  • عضلات و استخوان‌ها را با هم نگه می‌دارد
  • از اندام‌ها محافظت می‌کند
  • ساختار مفاصل و تاندون‌ها را می‌سازد

خوشبختانه بدن ما به طور مرتب کلاژن می‌سازد.اما شاید بخواهید بدانید که کلاژن چگونه ساخته می شود؟ با افزایش سن، میزان کلاژن افت می‌کند. عادت‌هایی از سبک زندگی که می‌توانند تولید آن را کم کنند شامل سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض خورشید و رژیم غذایی ناسالم می‌‌شوند. برخی از بیماری‌ها نیز می‌توانند ذخایر کلاژن را تحلیل ببرند. بدون این واحد سازنده‌ی مهم، پوست دچار چین و چروک و افتادگی خواهد شد و حتی ممکن است دچار مفصل درد شویم.

فواید کلاژن چیست؟

۱. کلاژن برای مفاصل و تسکین درد مفصل

با ضعیف شدن غضروف و تحلیل رفتن آن در اثر بالا رفتن سن، ممکن است در مفاصل خود احساس درد و سفتی کنید. با افزایش مصرف آن می‌توانید از درد مفاصل‌تان کم کرده و علائم آرتروز را تخفیف بدهید. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ صورت گرفت، افراد شرکت کننده، مکمل کلاژن برای مفاصل نوع دوم که از گردن مرغ ساخته شده بود به مدت ۹۰ روز استفاده کردند. نتایج نشان داد علائم اوستئوآرتریت به میزان ۴۰ درصد کاهش یافته و شدت این علائم نیز ۳۳ درصد کمتر شده بود.

در مطالعه‌ای قدیمی‌تر که از همین مکمل استفاده شده بود، افراد دچار آرتریت روماتوئید شدید شاهد کاهش تعداد مفاصل متورم و دردناک بودند. ۴ نفر از ۶۰ فرد مورد آزمایش نیز کاملا بهبود یافته بودند. این مکمل تغییر ماهیت داده نشده بود، یعنی آمینو اسیدهای آن در اثر فرآوری و قرار گرفتن در معرض حرارت بالا، تخریب نشده بودند.

۲. جلوگیری از پیری پوست

یکی از معروف‌ترین فواید کلاژن توانایی آن برای افزایش درخشندگی و زیبایی پوست است. این پروتئین مهم، به پوست الاستیته می‌دهد و به آن کمک می‌کند سالم‌تر و شاداب‌تر به نظر برسد. اما با افزایش سن و افت تولید کلاژن، خطوط پوستی، افتادگی پوست و خشکی آن بروز خواهد کرد، بنابراین اگر مصرف آن را افزایش دهید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴، به طور تصادفی از میان ۶۹ زن ۳۵ تا ۵۵ ساله، ۴۶ نفر را انتخاب کردند تا مکمل کلاژن هیدرولیزات مصرف کنند. بقیه‌ی افراد نیز دارونما مصرف کردند. زنانی که از انواع کلاژن استفاده کرده بودند، در عرض چهار هفته، خاصیت الاستیته‌ی پوست‌شان بیشتر شده بود. همین کمپانی مطالعه‌ی دیگری نیز انجام داد که معلوم شد همین محصول توانسته بود بعد از هشت هفته به میزان چشمگیری از چین و چروک‌های پوست بکاهد.

۳. کمک به عضله سازی و چربی سوزی

کلاژن از اجزای مهم بافت عضله است، بنابراین عجیب نیست که تاثیر بزرگی روی عضله سازی دارد. ضمنا حاوی مقدار زیادی گلیسین است. گلیسین، آمینو اسیدی است که در سنتز کراتین دخالت دارد. گلیسین می‌تواند سوخت مورد نیاز عضله برای قدرت داشتن حین تمرینات را به مقدار زیادی فراهم کند. حالا اگر مصرف کلاژن را هم به تمرینات خود اضافه کنید چه خواهد شد؟

در مورد ارتباط کلاژن و ورزش، تحقیقات زیادی انجام نشده اما مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ به بررسی تاثیر مکمل کلاژن روی ۵۳ مرد سالمند مبتلا به ساکروپنیا پرداخت. ساکروپنیا بیماری است که عضله در اثر بالا بودن سن از دست می‌رود. بعد از ۱۲ هفته، آنهایی که درکنار تمرینات قدرتی، مکمل مصرف کرده بودند، شاهد افزایش چربی سوزی و تقویت عضلات بودند.

برای ثبت نام در کلاس های ورزشی ،سایت آسان اسپرت کلیک نمایید.

۴. کاهش سلولیت

کلاژن علاوه بر حفظ سلامت و انعطاف پذیری پوست، از سلولیت‌ها نیز کم می‌کند. سلولیت، لایه‌ای از چربی در زیر پوست است که به بافت پیوندی فشار وارد کرده و ظاهری ناصاف به پوست می‌دهد. در سال ۲۰۱۵ مطالعه‌ای به پشتیبانی یکی از تولید کننده‌های کلاژن انجام شد که بررسی شود کلاژن نوع اول چه اثری روی سلولیت دارد.۱۰۵ زن به طور تصادفی انتخاب شدند که ۲۴ تا ۵۰ ساله بودند و به مدت ۶ ماه، مکمل کلاژن پپتید مصرف کردند. این افراد بعد از مصرف مکمل، بافت پوست‌شان ظاهری بهتر پیدا کرده و از موج‌دار بودن آن کم شده بود. فراموش نکنید که سلولیت کاملا معمول است و تخمین زده شده ۸۰ تا ۹۰ درصد از زنان آن را دارند. سلولیت بخشی طبیعی از افزایش سن و ساختار پوست بوده و جای نگرانی ندارد.

۵. بهبود سلامت گوارش

کلاژن در بافت پیوندی روده‌ها نیز وجود دارد و مخاط محافظ سیستم گوارش را تقویت می‌کند. این موضوع مهمی است زیرا تغییر در عملکرد مخاط روده‌ها که به آن سندرم نشت روده نیز می‌گویند می‌تواند به ذرات غذا اجازه بدهد وارد جریان خون شوند و این اتفاق منجر به التهاب خواهد شد.

مطالعه‌ای قدیمی‌تر که در سال ۲۰۰۳ صورت گرفته بود، ۱۷۰ فرد دچار بیماری التهابی روده را مورد آزمایش قرار داد و دریافت آنها بیشتر در معرض پایین بودن سطح سرُم کلاژن بودند. بنابراین تئوری فعلی این است که با افزایش مصرف کلاژن می‌توانید به ساختن بافت پیوندی مخاط سیستم گوارش کمک کرده و در نتیجه سلامت گوارش‌تان را تقویت کنید.

سایر مطالب ورزشی و دانستی وبلاگ ورزشی را مطالعه کنید.

منابع غذایی کلاژن چیست؟

۱. عصاره قلم گوساله

عصاره قلم گوساله حاوی مواد مغذی بسیار مفیدی است که نه تنها کلاژن ساز قوی محسوب می‌شود، به راحتی هم می‌توانید آن را با انواع غذاهای‌تان اضافه کرده و وارد رژیم غذایی‌تان کنید.

شما می‌توانید خودتان در خانه به راحتی عصاره قلم تهیه کنید یا اینکه شکل پودری آن را خریداری کنید.

۲. پودر ژلاتین

ژلاتین، فرم پخته شده‌ی کلاژن است و پودر ژلاتین می‌تواند راهی فوری و ساده برای افزایش دریافت کلاژن از طریق رژیم غذایی‌تان باشد. پودر ژلاتین که کلاژن ساز قوی است را می‌توانید به هر نوع مایعی مانند سوپ و آبگوشت اضافه کنید یا اسنک‌های میوه‌ای خوشمزه با آنها تهیه کنید.

۳. مکمل کلاژن پپتید

مصرف مکمل کلاژن پپتید که در واقع کلاژن خوراکی است،نیز یک راه ساده‌ی دیگر برای دریافت این پروتئین مهم است. بیشتر برندها، کلاژن پپتید هیدرولیز شده تولید می‌کنند؛ یعنی آمینو اسیدهای کلاژن تجزیه شده‌اند و به همین دلیل راحت‌تر هضم و جذب می‌شوند. پودر کلاژن خوراکی را نیز می‌توانید به اسموتی‌ها، نوشیدنی‌های گرم و یا پختنی‌ها اضافه کنید.

برای خرید لوازم شنا کلیک کنید.

علم در مورد کلاژن چه می‌گوید

اینکه مصرف مکمل کلاژن به تسکین بیماری‌تان کمک می‌کند یا نه، بستگی به بیماری و سبک زندگی‌تان دارد. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مکمل کلاژن برای افراد سنین بالا و مبتلایان به بیماری‌هایی چون آرتروز مفید است اما اشخاص سالم که رژیم غذایی متعادل دارند با دریافت کلاژن بیشتر، سود خاصی نخواهند برد.

راههای طبیعی زیادی برای دریافت انواع کلاژن بیشتر  وجود دارد. اگر می‌خواهید به طور طبیعی کلاژن مصرف کنید، رژیم غذایی سالم و متعادلی در پیش بگیرید که شامل محصولات حیوانی باشد. کلاژن در گوشت گوساله، مرغ، ماهی و سفیده‌ی تخم مرغ وجود دارد.نیازی نیست خیلی زیاد پروتئین مصرف کنید. بدن شما به کلاژن دستور نمی‌دهد کجا ذخیره شود و آن را مانند هر ماده‌ی مغذی دیگری در بدن پخش می‌کند. بنابراین مصرف مکمل کلاژن بسیار شبیه ورزش عمل می‌کند و به سختی می‌توان نیاز خاصی را هدف گرفت اما به هر حال افزایش مصرف کلاژن فوایدی دارد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *