استعدادیابی فوتبال و مسیری برای ستاره شدن

کلاس فوتبال

فراگیر شدن ورزش و اهمیت جایگاه آن در مناسبات بین المللی، توجه فراوانی را از ناحیة دولت ها متوجه این پدیده ساخته است. موفقیت کشورها در میادین بین المللی ورزشی علاوه بر تأثیرات اجتماعی و اقتصادی، نمادی از ثبات و توانمندی های همه جانبة آن کشورها محسوب می شود و یکی از علل سرمایه گذاری بالای کشورها در ورزش قهرمانی و حرفه ای، از این مورد نشات می گیرد.

در دنیای مدرن امروزی، موفقیت رشته های ورزشی و فدراسیون های مرتبط در گرو استفاده از یافته های جدید علمی تربیت بدنی و ورزش است. مربیان ورزش تلاش دارند تا شناسایی قهرمانان هر رشته و استعدادیابی، به صورت تصادفی، علاقة شخصی و خانوادگی نباشد؛ بلکه با بکارگیری روش های علمی استعدادیابی و از طریق تعیین و اولویت بندی شاخص های مختلف و تست گیری فوتبال و تست فوتبال ، صورت گیرد، چرا که در این صورت علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه، موفقیت بیشتری در رسیدن به اوج عملکرد ورزشی حاصل می شود.

استعدادیابی فوتبال چیست؟

برای دانستن اینکه استعدادیابی فوتبال چیست باید با فاکتورهای آن و همچنین با نحوه ی انجام تست های فوتبال آشنایی داشته باشیم.در واقع استعدادیابی فوتبال شامل یکسری تست های فوتبال برای دانستن اینکه بازیکن در کدام پست عملکرد درخشان تری خواهد داشت ،می باشد.

نحوه استعدادیابی در فوتبال

تفاوت در عملکرد ورزشکارانی که مهارتی یکسان را فرا می گیرند، اما در عمل، اجراهای متفاوتی را نشان می دهند، به دلیل تفاوت استعداد های آنهاست. جامعه ایران از لحاظ استعداد انسانی بسیار غنی است و از این حیث زمین مناسبی وجود دارد. ولی ظاهراً ریشة مشکل را باید در فقدان برنامه ریزی و فرآیند استعدادیابی جستجو کرد که خود این مسئله نیز احتمالاً ریشة عمیق تری در عدم شناخت و ناآگاهی نسبت به مشکلات واقعی و اصلی دارد.

در ایران مشغول شدن جوانان در رشته ورزشی خاص بیشتر بر پایه ی سنت ها، آرزوها و علایق فردی استوار است و به محبوبیت آن ورزش، فشار والدین، تخصص معلمان مدارس و فراهم بودن امکانات ورزش مورد نظر بستگی دارد. نحوه استعدادیابی در فوتبال در کشور هنوز به صورت کاملاً سنتی و با استفاده از مشاهدۀ میدانی استعداد انجام می گیرد. بسیاری از نویسندگان از روش های سنتی استعدادیابی به عنوان انتخاب طبیعی نام برده اند که شناسایی در آنها به طور معمول بر افرادی متمرکز است که قبلاً به طور جدی به یک ورزش مشغول شده اند.

در بین ورزش ها فوتبال جایگاه ویژهای را به خود اختصاص داده است. جهان بدون فوتبال قابل تصور نیست، به گونه ای که تعداد کشورهای عضو فیفا (207) عضو از تعداد کشورهای عضو سازمان ملل (192) بیشتر است. در بیشتر کشورها فدراسیون فوتبال بزرگ ترین فدراسیون ورزشی است و مدرسه فوتبال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در دهه های اخیر، فوتبال به صنعتی چند میلیارد دلاری تبدیل شده است و طبق آمار فدراسیون فوتبال بیشتر از 200 میلیون بازیکن فوتبال فعال در سراسر جهان وجود دارد.

شاخص های استعدادیابی در فوتبال

با وجود چنین پتانسیل بالایی، این ورزش پرطرفدار به توجه بسیاری نیاز دارد تا شرایط رشد و توسعه افراد با استعداد بوسیله برنامه های مدون استعدادیابی میسر گردد. گورمن از دانشمندان علوم ورزشی 5 عامل تکنیکی، تاکتیکی، جسمانی، شیوه زندگی و روانی را به عنوان  شاخص های استعدادیابی در بازیکنان فوتبال معرفی کرد. در کشور هلند که مهد پرورش آکادمیک فوتبال اروپا محسوب می شود از 4 عامل تکنیک، هوش، شخصیت و سرعت برای استعدادیابی بازیکنان در مدرسه فوتبال استفاده می شود.

توماس ریلی محقق ورزشی و مربی علم تمرین در مقاله استعدادیابی فوتبال از ویژگی های فیزیولوژیکی و آنتروپومتریک برای انتخاب بازیکنان فوتبال در پست های مختلف استفاده می کند. متاسفانه درکشور ما به مقوله استعدادیابی به روش های نوین در بسیاری از رشته هاو تست فوتبال و تست گیری فوتبال توجه کمی شده است از این رو گروه ورزشی آسان اسپرت، مدارس وکلاس های برتر فوتبال را که در زمینه استعدادیابی و پرورش آنها دارای تخصص و تجربه لازم هستند معرفی می نماید.

نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاه‌

واليبال ايران نخبه اما بی برنامه - آسان اسپرت | سامانه ارائه آنلاین خدمات ورزشی

[…] هاي مسير ترقي واليبال در كشور گسسته و نامشخص است. بحث استعداديابي و مراكز و نهادهاي حمايت كنندة مسير ترقي ورزشكاران از […]

واليبال ايران نخبه اما بی برنامه - آسان اسپرت | سامانه ارائه آنلاین خدمات ورزشی

[…] استعداديابي و مراكز و نهادهاي حمايت كنندة مسير ترقي ورزشكاران از […]

حرفه ای شدن مدارس فوتبال - آسان اسپرت | سامانه ارائه آنلاین خدمات ورزشی

[…] بیشتر بخوانید: استعدادیابی فوتبال؛ مسیری برای بهبود این حوزه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *