در بین رشته هاي ورزشی مختلف، بسکتبال يکی از ورزش هاي مهم، زيبا و پرطرفدار در سطح جهان است كه در المپیك نیز جايگاه ويژه اي دارد. در اين سال ها برنامه هايی بین المللی در آکادمی های بسکتبال با عناوينی همچون: بسکتبال همگانی، بسکتبال با محدوديت قد، بسکتبال مدارس، بسکتبال در پارک و میادين عمومی، بسکتبال در يك روز و يك جا، بسکتبال براي رده هاي سنی از خردسالان تا نوجوانان و برگزار می شود. كه همه و همه بیانگر توجه و علاقه مندي جامعه جهانی به اين رشته ورزشی است.
امروزه ورزش بسکتبال جهان به ويژه آمريکا از محدوده بازی و باشگاه فراتر رفته است و هر روز شاهد پیشرفت و توسعه همه جانبه اين رشته ورزشی در دنیا هستیم. برگزاري مسابقات لیگ جهانی و WNBA و NBA و همچنین المپیك و تورنمت هاي مختلف اين رشته، نزديك شدن سطح رقابت بین كشورهاي حاضر در اين رويداد ها، پیچیدگی ها و معادلات خاص حاكم بر اين گونه مسابقات ، شرايط ويژه ای را براي كشورهاي حاضر در اين فرآنید رقم زده است.

بسکتبال

بنا به خبرگزاري فدراسیون بسکتبال ايران، اين ورزش در ايران در سالهاي ۱۳۱۰ به بعد بطور غیررسمی فعالیتش در بعضی از مدارس آغاز شد تا اينکه در سال ۱۳۱۴ اين ورزش بطور رسمی بوسیله آقاي فريدون شريف زاده معرفی شد و بطور سريع در كلیه استانهاي كشور از طريق مدارس اشاعه پیدا كرد. آكادمی هاي بسکتبال نیز براي اولین بار توسط شركت مهرام در سال ۱۳۷۸ و در پی آن در سال ۱۳۹۰ توسط باشگاه اتحاد تهران بطور رسمی شروع به فعالیت كرده اند و روز به روز بر تعداد آنها اضافه شد.
حضور مربیان و تیم مربیگري قدرتمند، مديريت توانمند و برگزاركنندگان متخصص و حامیان وگردش مالی بالا و … همه حاكی از حضور افرادي با تجربه، حرفه ای و تحصیل کرده در زمینه بسکتبال پايه و بسکتبال حرفه اي است كه اين جريان را از ابتدا و با يك ساختار نظام مند هدايت می نمايند.

بسکتبال ایران

بسکتبال ايران نیز اكنون بیش از هر زمان ديگري با توجه به رشد وموفقیت هاي كسب شده و با در نظر گرفتن جايگاهی كه در آسیا و جهان در تمام رده هاي سنی می بايست به دست آورد، نیازمند توجه بیش از پیش به امر آموزش و ياددهی آكادمیك و علمی بسکتبال به مربیان و بسکتبال آموزان پايه می باشد. و اين امر با طراحی و تدوين برنامه هاي استراتژيك براي مدارس و آكادمی هاي آزاد بسکتبال، آکادمی های وابسته به باشگاه های حرفه ای و فدراسیون بسکتبال میسر می گردد.
بنابراین مانند هر رشته ورزشی، برای اطمینان از اینکه ورزشکاران نیازمندی های جسمانی، فیزیولوژیکی، روانی و مهارتی رشته بسکتبال را به دست آورند باید در مدارس و آکادمی های بسکتبال، تحت تعلیم قرار بگیرند و این راهی ایمن برای رشد و توسعه بسکتبال در کشور می باشد. خوشبختانه با نتایجی که بسکتبال ملی در سال های اخیر در سطح آسیا داشته است جوانان و کودکان به ورزش بسکتبال علاقه ی بیشتری نشان داده اند و زمینه برای تاسیس باشگاه ها، مدارس و آکادمی های بسکتبال  فراهم شده است و در سطح کشور کلاس های مختلف بسکتبال با سطوح مختلف دایر است.
آسان اسپرت در خدمتی ارزشمند به منظور دسترسی آسان علاقه مندان به بسکتبال اقدام به معرفی کلاس ها، مدارس و آکادمی های بسکتبال نموده است. همراهان عزیز آسان اسپرت می توانند از طریق وب سایت اطلاعات لازم در مورد کلاس های مورد نظر را کسب و در صورت تمایل اقدام به ثبت نام نمایند.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید