نتایج تحقیقات زیادی نشان داده است فعالیت ورزشی با وجود فواید بی شماری که دارد، افراد و ورزشکاران را دچار آسیب ورزشی فراوانی می کند. این آسیب ورزشی می تواند دلایل متفاوتی مانند عدم آمادگی جسمانی بازیکنان، عدم آگاهی برخی مربیان از انواع آسیب ورزشی و کیفیت نامناسب اماکن ورزشی داشته باشد.
 
ایمنی اماکن ورزشی
آسیب ورزشی

علل آسیب ورزشکاران

یکی از مهمترین مواردی که باعث وقوع آسیب ورزشی می شود رعایت نکردن اصول ایمنی و بهداشتی در اماکن ورزشی می باشد. اصولا فضاها و اماکن ورزشی که میزبان افراد مختلف هستند نمی توانند خالی از خطر باشند و اگر اصول ایمنی در اماکن ورزشی رعایت نشود می تواند حوادث و مشکلات زیادی را ایجاد نماید. از اینرو فراهم کردن محیطی ایمن برای انجام بازی و ورزش امری اساسی و مهم می باشد.
برای فراهم کردن اماکن ورزشی ایمن، رعایت اصول و قواعد خاصی لازم است. اولین جنبه رعایت ایمنی اماکن و تجهیزات ورزشی، توجه به استانداردهای لازم در طراحی و مواد و وسایل مورد استفاده و شکل کلی اماکن ورزشی با توجه به تعداد استفاده کنندگان (توجه به ظرفیت سالن، زمین و مجموعه ورزشی) می باشد. علاوه بر توجه به ایمنی اماکن و سالن های ورزشی، توجه به وضعیت بهداشتی اماکن ورزشی باید جزو اولویت های سازندگان، تجهیزکنندگان و مجموعه داران ورزشی باشد. در ادامه به نتایج برخی از تحقیقاتی که در داخل و خارج در زمینه ایمنی و بهداشت باشگاه ورزشی انجام شده است اشاره می شود.
ایمنی اماکن ورزشی
باشگاه ورزشی

نکاتی زمینه ایمنی و بهداشت اماکن ورزشی

حسین پور و همکاران در سال ۱۳۹۱ در تحقیقی مهمترین مکانیسم وقوع آسیب ورزشی را برخورد با زمین دانسته و نتیجه گرفتند هر چه اماکن ورزشی کوچکتر باشد میزان بروز آسیب­ها افزایش پیدا می کند. همچنین در برخی تحقیقات استاندارد نبودن لوازم ورزشی، عدم رعایت بهداشت و وجود وسایل غیر استاندارد را علل آسیب ورزشی دانسته اند.
داوودی و همکاران (۱۳۹۱) عنوان کردن باشگاه ها و سالن های کشتی دانشگاه های دولتی شهر تهران در بعد بناها و سازه از ۶۰ درصد استانداد و در بعد بهداشتی ۳۵ درصد استانداردها را دارند.
علیزاده و همکاران (۱۳۹۰) گزارش کردند فضاهای ورزشی مدارس استان اردبیل در مولفه ایمنی، لوازم و تجهیزات و تاسیسات با ۴۴/۴۶ درصد بهترین وضعیت را دارند و در بعد وضعیت ایمنی حریم ها از خطوط از ۴۳/۴۲ درصد و در بعد ایمنی داخل زمین بازی از ۹۲/۳۱ درصد ایمنی برخوردارند.
کاشف و همکاران (۱۳۸۹) در بررسی وضعیت ایمنی و بهداشتی مجموعه ورزشی شهر ارومیه نتیجه گرفت فضاهای ورزشی ارومیه پایین ترین درصد ایمنی در داخل را زمین دارند و در ایمنی تجهیزات، ایمنی سکوها و ایمنی حریم و خطوط کمتر از ۵۰ درصد استاندرادها رعایت شده است.
کتبی و همکاران (۱۳۸۸) در بررسی وضعیت باشگاه ها، اماکن و تجهیزات ورزشی دانشگاه یزد نشان داد: مولفه تجهیزات، لوازم و حریم و خطوط ورزشی نسبت به مولفه های ایمنی کف پوش ها، تاسیسات و بهداشت وضعیت بهتری دارند. در رتبه بندی کتبی و همکاران از وضعیت مجوعه ورزشی دانشگاه یزد مولفه سکوها، پوشش و جایگاه تماشاچیان بدترین وضعیت را داشتند.
اماکن ورزشی
زمین چمن
نتایج برخی از تحقیقاتی که در خارج کشور انجام شده به شرح زیر است:
ارنون و همکاران (۲۰۱۱) نتیجه گرفتند برخورد با موانع سخت (مانند تیرهای دروازه) و سطح سفت منجر به جراحات شدید در بین بازیکنان می شود.
گئورگی (۲۰۱۲) وسایل ورزشی نامرغوب مانند کفش و کیفیت نامناسب کف پوش سالن های ورزشی، کیلی و میچل (۲۰۱۰) زمین خوردن، و رهاگن و همکاران (۲۰۱۰) محیط نامناسب ورزشی، ابزار و وسایل غیر استاندارد، پترویدو و همکاران (۲۰۰۲) عدم رعایت نکات ایمنی در ساخت زمین های بازی و همچنین استفاده از تجهیزات فرسوده و غیر استاندارد را مهمترین دلایل بروز آسیب ورزشی می دانند.
در رابطه با وضعیت ایمنی اماکن ورزشی زاکس و همکاران (۲۰۰۹) مدلی را ارائه کردند که در آن بوسیله مداخلات معماری و طراحی خاص نمای خارجی و سقف استادیوم و باشگاه بتوان جریان باد را به نحوی هدایت کرد که برای تهویه هوای جایگاه تماشاچیان مورد استفاده قرار گیرد.
پیتر و همکاران (۲۰۰۹) عنوان کردند اگر مدیران مجموعه های ورزشی تدابیر و توصیه های ایمنی زمین های بازی را کنترل نکنند بخاطر بی توجهی به سلامت ورزشکاران تن به خطر می دهند.
اماکن ورزشی
سالن والیبال
با توجه به نتایج مطالعات، تحقیقات و پژوهش های داخل و خارج از کشور توجه به ایمنی و بهداشت اماکن و تجهیزات ورزشی از بروز آسیب های بسیاری جلوگیری می کند و هزینه کردن برای ایمنی و بهداشت اماکن و مجموعه های ورزشی را هزینه قلمداد نمی کنند چرا که از هزینه های بی شمار بهداشت و درمان و آسیب های جدی به سلامت افراد جلوگیری می نماید. در این راستا شرکت آسان ورزش ایرانیان با حضور تیم مدیریت اماکن و تجهیزات ورزشی در راستای ایمن سازی و تجهیز اماکن ورزشی آماده ی همکاری و مشاوره به سازندگان باشگاه ها، اماکن، سالن ها و مجموعه های ورزشی می باشد تا با ارتقای سطح ایمنی و بهداشت اماکن و تجهیزات ورزشی کشور گامی هر چند کوچک در راستای حفظ سلامت استفاده کنندگان از اماکن و مجموعه های ورزشی برداشته باشد.
منابع:
غلامی، سجاد؛ مهدی پور، عبدالرحمن؛ ازمشا، طاهره. (۱۳۹۴). ارزیابی وضعیت ایمنی و بهداشتی سالن های چند منظوره ورزشی و رابطه آن با وقوع آسیب های ورزشی. پژوهش های کاربردی در مدیریت ورزشی، ۴(۲): ۳۴-

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید