نتایج تحقیقات زیادی نشان داده است فعالیت ورزشی با وجود فواید بی شماری که دارد، افراد و ورزشکاران را دچار آسیب ورزشی فراوانی می کند. این آسیب ورزشی می تواند دلایل متفاوتی مانند عدم آمادگی جسمانی بازیکنان، عدم آگاهی برخی مربیان از انواع آسیب ورزشی و کیفیت نامناسب اماکن ورزشی داشته باشد.
 
ایمنی اماکن ورزشی
آسیب ورزشی

علل آسیب ورزشکاران

یکی از مهمترین مواردی که باعث وقوع آسیب ورزشی می شود رعایت نکردن اصول ایمنی و بهداشتی در اماکن ورزشی می باشد. اصولا فضاها و اماکن ورزشی که میزبان افراد مختلف هستند نمی توانند خالی از خطر باشند و اگر اصول ایمنی در اماکن ورزشی رعایت نشود می تواند حوادث و مشکلات زیادی را ایجاد نماید. از اینرو فراهم کردن محیطی ایمن برای انجام بازی و ورزش امری اساسی و مهم می باشد.
برای فراهم کردن اماکن ورزشی ایمن، رعایت اصول و قواعد خاصی لازم است. اولین جنبه رعایت ایمنی اماکن و تجهیزات ورزشی، توجه به استانداردهای لازم در طراحی و مواد و وسایل مورد استفاده و شکل کلی اماکن ورزشی با توجه به تعداد استفاده کنندگان (توجه به ظرفیت سالن، زمین و مجموعه ورزشی) می باشد. علاوه بر توجه به ایمنی اماکن و سالن های ورزشی، توجه به وضعیت بهداشتی اماکن ورزشی باید جزو اولویت های سازندگان، تجهیزکنندگان و مجموعه داران ورزشی باشد. در ادامه به نتایج برخی از تحقیقاتی که در داخل و خارج در زمینه ایمنی و بهداشت باشگاه ورزشی انجام شده است اشاره می شود.

مطالب ورزشی مختلف مثل فوتبال چیست را در وبلاگ ورزشی آسان اسپرت مطالعه نمایید.

ایمنی اماکن ورزشی
باشگاه ورزشی

نکاتی زمینه ایمنی و بهداشت اماکن ورزشی

حسین پور و همکاران در سال ۱۳۹۱ در تحقیقی مهمترین مکانیسم وقوع آسیب ورزشی را برخورد با زمین دانسته و نتیجه گرفتند هر چه اماکن ورزشی کوچکتر باشد میزان بروز آسیب­ها افزایش پیدا می کند. همچنین در برخی تحقیقات استاندارد نبودن لوازم ورزشی، عدم رعایت بهداشت و وجود وسایل غیر استاندارد را علل آسیب ورزشی دانسته اند.
داوودی و همکاران (۱۳۹۱) عنوان کردن باشگاه ها و سالن های کشتی دانشگاه های دولتی شهر تهران در بعد بناها و سازه از ۶۰ درصد استانداد و در بعد بهداشتی ۳۵ درصد استانداردها را دارند.
علیزاده و همکاران (۱۳۹۰) گزارش کردند فضاهای ورزشی مدارس استان اردبیل در مولفه ایمنی، لوازم و تجهیزات و تاسیسات با ۴۴/۴۶ درصد بهترین وضعیت را دارند و در بعد وضعیت ایمنی حریم ها از خطوط از ۴۳/۴۲ درصد و در بعد ایمنی داخل زمین بازی از ۹۲/۳۱ درصد ایمنی برخوردارند.
کاشف و همکاران (۱۳۸۹) در بررسی وضعیت ایمنی و بهداشتی مجموعه ورزشی شهر ارومیه نتیجه گرفت فضاهای ورزشی ارومیه پایین ترین درصد ایمنی در داخل را زمین دارند و در ایمنی تجهیزات، ایمنی سکوها و ایمنی حریم و خطوط کمتر از ۵۰ درصد استاندرادها رعایت شده است.
کتبی و همکاران (۱۳۸۸) در بررسی وضعیت باشگاه ها، اماکن و تجهیزات ورزشی دانشگاه یزد نشان داد: مولفه تجهیزات، لوازم و حریم و خطوط ورزشی نسبت به مولفه های ایمنی کف پوش ها، تاسیسات و بهداشت وضعیت بهتری دارند. در رتبه بندی کتبی و همکاران از وضعیت مجوعه ورزشی دانشگاه یزد مولفه سکوها، پوشش و جایگاه تماشاچیان بدترین وضعیت را داشتند.

مشاهده زمین چمن مصنوعی شهرک غرب و اجاره سالن چند منظوره در سایت آسان اسپرت انجام دهید.

اماکن ورزشی
زمین چمن
نتایج برخی از تحقیقاتی که در خارج کشور انجام شده به شرح زیر است:
ارنون و همکاران (۲۰۱۱) نتیجه گرفتند برخورد با موانع سخت (مانند تیرهای دروازه) و سطح سفت منجر به جراحات شدید در بین بازیکنان می شود.
گئورگی (۲۰۱۲) وسایل ورزشی نامرغوب مانند کفش و کیفیت نامناسب کف پوش سالن های ورزشی، کیلی و میچل (۲۰۱۰) زمین خوردن، و رهاگن و همکاران (۲۰۱۰) محیط نامناسب ورزشی، ابزار و وسایل غیر استاندارد، پترویدو و همکاران (۲۰۰۲) عدم رعایت نکات ایمنی در ساخت زمین های بازی و همچنین استفاده از تجهیزات فرسوده و غیر استاندارد را مهمترین دلایل بروز آسیب ورزشی می دانند.
در رابطه با وضعیت ایمنی اماکن ورزشی زاکس و همکاران (۲۰۰۹) مدلی را ارائه کردند که در آن بوسیله مداخلات معماری و طراحی خاص نمای خارجی و سقف استادیوم و باشگاه بتوان جریان باد را به نحوی هدایت کرد که برای تهویه هوای جایگاه تماشاچیان مورد استفاده قرار گیرد.
پیتر و همکاران (۲۰۰۹) عنوان کردند اگر مدیران مجموعه های ورزشی تدابیر و توصیه های ایمنی زمین های بازی را کنترل نکنند بخاطر بی توجهی به سلامت ورزشکاران تن به خطر می دهند.
اماکن ورزشی
سالن والیبال
با توجه به نتایج مطالعات، تحقیقات و پژوهش های داخل و خارج از کشور توجه به ایمنی و بهداشت اماکن و تجهیزات ورزشی از بروز آسیب های بسیاری جلوگیری می کند و هزینه کردن برای ایمنی و بهداشت اماکن و مجموعه های ورزشی را هزینه قلمداد نمی کنند چرا که از هزینه های بی شمار بهداشت و درمان و آسیب های جدی به سلامت افراد جلوگیری می نماید. در این راستا شرکت آسان ورزش ایرانیان با حضور تیم مدیریت اماکن و تجهیزات ورزشی در راستای ایمن سازی و تجهیز اماکن ورزشی آماده ی همکاری و مشاوره به سازندگان باشگاه ها، اماکن، سالن ها و مجموعه های ورزشی می باشد تا با ارتقای سطح ایمنی و بهداشت اماکن و تجهیزات ورزشی کشور گامی هر چند کوچک در راستای حفظ سلامت استفاده کنندگان از اماکن و مجموعه های ورزشی برداشته باشد.

اجاره سالن فوتسال و زمین چمن مصنوعی از طریق سایت آسان اسپرت امکان پذیر می باشد.

منابع:
غلامی، سجاد؛ مهدی پور، عبدالرحمن؛ ازمشا، طاهره. (۱۳۹۴). ارزیابی وضعیت ایمنی و بهداشتی سالن های چند منظوره ورزشی و رابطه آن با وقوع آسیب های ورزشی. پژوهش های کاربردی در مدیریت ورزشی، ۴(۲): ۳۴-

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید