بررسی و آشنایی با انواع زمین تنیس + تصویر

کلاس تنیس

ورزش تنیس یک ورزش راکتی است که بین دو نفر یا بین دو تیم دو نفره بازی می ‌شود. هر بازیکن یک توپ لاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاب می ‌کند. بازیکن یا تیمی که زودتر امتیاز نهایی را به دست آورد برنده ‌است. این ورزش نخست در بریتانیا و بیشتر میان اشراف ‌زادگان رایج شد و سپس به سایر کشور‌های انگلیس و دیگر نقاط دنیا راه پیدا کرد و امروزه در همه کشور‌ها بازی می‌ شود. به دلیل تجهیزات گران‌ قیمت و انواع زمین تنیس، زمین تنیس خاکی و چمن… مناسب برای انجام این ورزش، هنوز هم تنیس به عنوان یک ورزش گران شناخته می ‌گردد. تنیس از جمله ورزش‌ های المپیک است. پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا با این مقاله از سایت آسان اسپرت با انواع زمین تنیس که برای تمرین افراد و یا تیم ضروری است، آشنا شوید.

زمین تنیس

آشنایی با انواع زمین تنیس حرفه ای


رنگ و جنس انواع زمین تنیس با هم فرق دارد. به عبارت دیگر، بعضی از زمین های تنیس برای سبک های مختلف بازی مناسب هستند. در این میان انواع زمین های تنیس از لحاظ جنس کف آن عبارت هستند از انواع زمین تنیس رُسی یا خاکی، زمین تنیس چمن، زمین سخت و زمین تنیس سرپوشیده. نوع زمین بازی تاثیری مستقیم بر سبک بازی ورزشکاران دارد. اگر سبک بازی با نوع زمین تناسب نداشته باشد حتی می تواند برای ورزشکار مشکلات فیزیکی و آسیب هایی را هم به دنبال داشته باشد.
تنیس بر روی سطوح مختلف بازی می شود و هر سطح ویژگی های خاص خود را دارد که سبک بازی را تحت تاثیر قرار می دهد. چند نوع اصلی زمین تنیس شامل زمین تنیس خاکی، زمین چمن، زمین تنیس هارد کورت و … می باشد که ویژگی هر کدام را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.زمین تنیس حرفه ای

ویژگی انواع زمین تنیس خاکی


یک زمین تنیس خاک رس Clay Court به صورت رنگ قرمز وجود دارد. جنس زمین همان طور که از نام آن مشخص است شامل خاک رس و لایه نازکی بر روی آن که تشکیل شده از پودر آجر می باشد. مسابقات مهمی که در زمین تنیس خاکی برگزار می شود شامل Roland Garros، Monte Carlo Rolex Masters، Barcelona Open و Rome Masters می باشد. زمین خاکی جزو متداول ترین زمین های تنیس است. بیشتر افراد این زمین را با رنگ سرخ می شناسند. مسابقات تنیس آزاد فرانسه از این نوع کفپوش زمین تنیس بیشترین بهره را می گیرد. زمین های خاکی به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود بسیار محبوب هستند و کمترین سرعت عملکرد را در این زمین ها می توان مشاهده کرد. زمین های تنیس خاک رُس سرعت توپ را پایین می آورد و نسبت به دیگر انواع زمین تنیس، جهش بیشتری برای توپ ایجاد می کند.

مزیت بازی در زمین تنیس خاکی


یک مزیت از این انواع زمین تنیس این است که بلافاصله پس از بارش باران می توان در این زمین ها بازی کرد چون باران یا به طور کلی آب خیلی سریع از طریق سطح جذب زمین می شوند. عیب این زمین آن است که با وجود هزینه اندک برای ساخت، این زمین ها هزینه نگهداری بالایی دارند. استفاده از آنها از نظر محیط زیستی و بحران آب نیز چندان توصیه نمی شود چرا که باید به طور مرتب به این زمین ها آب داد. در واقع آب، زمین خاکی را مرطوب نگه داشته و تنها در این صورت است که می توان خیلی خوب و راحت در آن بازی کرد.

زمین تنیس خاکی

زمین تنیس هارد کورت


زمین تنیس هارد کورت Hard Court از طرف فدراسیون جهانی تنیس به عنوان مناسب ترین زمین برای بازیکنان در تمامی سطوح معرفی شده است. این نوع زمین از پلاستیک و سیمان ساخته می شود. مسابقات آزاد آمریکا، مسابقات آزاد استرالیا و Indian Wells Masters به عنوان برخی مسابقات بزرگ که بر روی زمین هارد کورت برگزار می شوند هستند.
در ایالات متحده معمولا روی زمین های سخت تنیس بازی می کنند. پایه این زمین ها از آسفالت یا بتون ساخته شده و روکش آنها اکریلیک یا مواد دیگر است. دلیل مقبولیت این زمین ها نگهداری آسان آن ها است. زمین سخت برای تمام تنیس بازان مناسب است. این نوع زمین ها به عنوان یک گزینه مطلوب، به نوعی بین زمین های خاکی و چمن قرار می گیرند. به علاوه سرعت توپ در زمین های سخت بیشتر از زمین خاکی و کمتر از زمین چمن است. از آنجا که سطح زمین تخت است، جهش توپ بالا و قابل پیش بینی است.

نکات مثبت و منفی بازی در زمین تنیس هارد کورت


مزیت مهم این نوع زمین تنیس، قابلیت شخصی سازی رنگ و سرعت آن با استفاده از ترکیب شن های مختلف است. مشکل این زمین ها سختی سطح آن ها بوده که می تواند آسیب ورزشکار را به دنبال داشته باشد. به علاوه سطح آسفالتی یا بتونی زمین در صورتی که دمای های بالا باشد، حرارت را منعکس می کند. این معضل در محیط های گرم می تواند برای ورزشکاران مشکلات متفاوتی به همراه داشته باشد.

زمین تنیس هارد

مشخصات انواع زمین تنیس چمن


زمین تنیس چمن Grass Court از اولین نوع زمین های تنیس می باشد. از معروف ترین زمین های تنیس چمن زمین مسابقات گرند اسلم ویمبلدون است که اولین تورنمنت تنیس در طول تاریخ در آنجا انجام شده است. زمین های تنیس چمن سریع ترین نوع زمین های مورد استفاده در ورزش تنیس هستند. زمین های تنیس چمن از چمن های یک دست که کمی شبیه زمین های گلف هستند تشکیل می شوند و به دلیل سریع تر بودن آن مانند زمین های هارد کورت فواصل بین امتیازات کوتاه تر است. همچنین به دلیل سریع بودن این نوع زمین بیشتر رکورد های ضربات ACE در یک بازی متعلق به همین زمین هستند که اجازه برگشت دادن توپ های سخت تر را به بازیکن مدافع نمی دهد و کمتر پیش می آید که بازیکنان تدافعی تر سرویس های بازیکنان قوی تر را برگشت دهند.

کاربرد زمین تنیس چمن


این نوع زمین بیشتر به کمک بازیکنانی خواهد آمد که تنیس سنتی مانند سرو و والی SERVE AND VOLLEY بازی می کنند. مخصوصا بازیکنانی که سرویس قوی تری دارند و در بازی لب تور نیز مسلط هستند. این نوع زمین همچنین در کنار منفعتی که برای برخی بازیکنان دارد ضررهایی هم مانند لیز بودن آن دارد که باعث مصدومیت های جزئی برای آن ها می شود. نگهداری و ترمیم زمین چمن نسبت به دیگر انواع زمین تنیس سخت تر است؛ چرا که مرتب باید به آن آب داد و علف های هرز آن را هرس کرد. یکی از راهکارهای مناسب استفاده از چمن مصنوعی دو منظوره است چرا که علاوه بر حفظ ویژگی های چمن طبیعی میتوان از مزایای چمن مصنوعی همچون سرسبزی چهارفصل و هزینه های نگهداری بسیار ناچیز بهره مند شد.

زمین تنیس چمن

زمین تنیس چمن مصنوعی


یکی از انواع زمین های تنیس شناخته شده در جهان زمین های تنیس چمن مصنوعی می باشد. این نوع زمین تنیس با توجه به راحتی نگهداری، قابلیت استفاده و بهره برداری در هر شرایط آب و هوایی و همچنین قابلیت استفاده در تمام فصول سال بدون توجه به سرمای هوا و زیبایی دائمی و همیشگی همواره مورد توجه ورزشکاران می باشد.

زمین تنیس کارپت


زمین های به خصوصی که احتیاجی به هوای آزاد ندارند و بازی در آن در ورزشگاه های سر پوشیده برگزار می شوند. زمین هایی به نام CARPET که معمولا شباهت زیادی به زمین های هارد کورت دارند ولی از پایه و به خصوص مواد استفاده شده در ساخت آن ها بسیار متفاوت هستند. قابلیت بالای جذب تنش‌ها و شوک های وارد شده، الاستیسیته و انعطاف پذیری بالا، را دارند. زمین تنیس کارپت دارای کفپوش هایی با قابليت چسبندگی عالی روی سطوح بتنی، سرامیک، آسفالت و … را داشته و همچنين در برابر قارچ، باکتری و نور خورشيد مقاوم می باشند. این نوع زمین با کفپوش ورزشی خاص منعطف بوده و اين قابليت ارتجاعي و ضربه پذیری موجب مي گردد احتمال صدمه ديدن ورزشکار به حداقل برسد.زمین تنیس کارپت

مزایا و معایب کلی انواع مختلف کفپوش زمین تنیس


از آن جا که هزینه ساخت و نگهداری زمین های تنیس بالا است، صاحبان زمین های تنیس باید به خوبی با مزایا و معایب انواع مختلف کفپوش زمین تنیس و کارکرد ویژه هر کدام از آن ها آشنایی داشته باشند و بودجه مالی خود را بر این اساس تنظیم کنند. نکته مهم آن است که در هر نوع زمین علاوه بر سبک بازی ورزشکار، میزان حرکت و جهش توپ نیز باید مورد توجه قرار گیرد و رفتار توپ نباید نادیده گرفته شود. پس هر نوع زمین تنیس مزایا و چالش های خاص خود را برای ورزشکار در پی دارد.

برای رزرو زمین تنیس کلیک کنید.

انواع کفپوش زمین تنیس


انواع کفپوش زمین تنیس که تخصصی برای ورزش تنیس به صورت تایل تولید می شوند دارای ویژگی های بسیار ممتازی هستند. این کفپوش ها علاوه بر ویژگی برگشت پذیری مناسب توپ در سطح سخت می تواند با استفاده از لایه ضربه گیر در زیر کفپوش قدرت ضربه پذیری آن را به مراتب افزایش دهد. همنچنین لایه رویه انواع کفپوش زمین تنیس فضای باز به صورت برجسته طراحی شده تا از سر خوردن ورزشکاران در هنگام ورزش جلوگیری کند. با توجه به نکات گفته شده، صاحبان زمین های تنیس یا مدیران ورزشی باید علم و آگاهی کامل و کافی از نوع کفپوش زمین تنیس و شرایط محیطی و حرکتی سازگار با آن را داشته باشند تا بتوانند از این زمین ها به بهترین شکل بهره برداری کنند.کفپوش زمین تنیس

تفاوت زمین های تنیس مختلف


تنیس به طور کلی بر روی چهار نوع زمین متفاوت انجام می شود. زمین های تنیس خاکی رسی، هارد کورت، چمن و زمین های سر پوشیده به نام کارپت هستند. بر همین اساس در یک سال مدت برگزاری مسابقات به چهار فصل تقسیم شده که طولانی ترین آن خاک رس و کوتاه ترین آن هم زمین چمن هستند. در بین گرند اسلم ها هم دو گرند اسلم استرالیا و آمریکا یعنی اولین و آخرین گرند اسلم های سال از هاردکورت و فرانسه و ویمبلدون به ترتیب از خاک رس و چمن استفاده می کنند. در بالاتر و در بخش بیان ویژگی های انواع زمین تنیس مفصل به تفاوت زمین های تنیس پرداخته شد.

مشخصات و ابعاد زمین تنیس


زمین تنیس، سطحی مستطیلی و با بستر سفت و سخت یا ترکیبات محکم ساخته شده و به وسیله یک تور به دو نیمه تقسیم می شود. در واقع تنیس بر روی سطح تخت مستطیلی بازی شده که معمولا از چمن، خاک رس، بتن و … تشکیل شده است. ابعاد زمین تنیس ۲۳٫۷۷ متر (۷۸ فوت) طول و ۸٫۲۳ متر (۲۷ فوت) عرض داشته و برای رقابت‌ های تک ‌نفره بوده و ۱۰.۹۷ متر (۳۶ فوت) برای رقابت‌ های دونفره است. تور در عرض کامل زمین کشیده شده، به موازات زمین و آن را به دو نیمه مساوی تقسیم می‌ کند. تور ۳ فوت و ۶ اینج (۱.۰۷ متر) در گوشه ‌ها (پست ها) و ۳ اینچ (۹۱۴ میلیمتر) در مرکز زمین ارتفاع دارد.ابعاد زمین تنیس

حریم زمین بازی براساس ابعاد زمین تنیس


جدا از ابعاد زمین تنیس نیاز است که فضایی در اطراف آن به عنوان حریم برای بازیکنان در نظر گرفته شود که بتوانند توپ هایی که پس از برخورد به محدوده زمین به اطراف آن می روند را جواب دهند. همان طور که در عکس زمین تنیس قابل مشاهده است جدا از ابعاد اصلی زمین فضایی اضافه اطراف آن در نظر گرفته شده است. با توجه به ابعاد زمین تنیس قسمت راست هر بازیکن deuce court نامیده می‌ شود و قسمت چپ آن ad court (advantage court) نام دارد. فضای مناسب برای حریم بیان شده در کناره های زمین تنیس ۳ تا ۴ متر می باشد و این حریم برای پشت زمین ۶ تا ۸ متر است. تور زمین تنیس که زمین را از وسط به دو نیم مساوی تقسیم می کند و همان طور که در در عکس زمین تنیس مشخص است وسط آن توسط یک تسمه بر روی ارتفاع ۹۱ سانتیمتر تنظیم شده است و کناره های آن ۱ متر و ۷ میلیمتر می باشند.

خرید توپ تنیس را می توانید از فروشگاه ورزشی آسان اسپرت انجام دهید.

زمین مسابقه تنیس


اگر رافائل نادال و راجر فدرر را بر روی یک زمین عمیق قرمز رنگ در حال بازی دیدید، می توانید سریعا متوجه شوید که این مسابقات French Open است که هر ساله در بهار در ورزشگاه رونالد گارسون پاریس برگزار می شود. این مسابقات تنها مسابقه جایزه بزرگی است که بر روی زمین خاکی برگزار می شود و به گفته ITF بزرگ ترین مسابقاتی است که بر روی این زمین مسابقه تنیس انجام می شود. زمین های مسابقه تنیس معمولا به رنگ های قرمز و سبز پر رنگ هستند. زمین خاکی نیازمند رسیدگی زیادی است و به صورت مرتب باید آبیاری، غلطک و جارو شود. زمین های خاک رس برند Har-Tru می توانند سال های زیادی بازی خوب برای مالکین باشگاه و بازیکنان داشته باشند. درک نیازهای تعمیر و نگهداری زمین ها کلید موفقیت زمین های مالکین است. رقابت های جهانی Australian Open و US Open بر روی زمین های Hard Courts برگزار می گردد.

در وبلاگ ورزشی آسان اسپرت،مطالب آموزش تنیس را مطالعه نمایید.

رزرو زمیین نتیس
نوشته قبلی
نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *